Sasvim svježa anegdota, još se “boja nije osušila”. Ne, neću lakirati anegdotu, već ću je ispričati točno onako kako sam je čuo od prof. Sunčane Kukolje Taradi (koja ju nije htjela napisat), a kako sam kasnije i sam doživio. Radi se o seminarima iz Fiziologije. Ulazi profesorica po prvi puta u seminarsku dvoranu načičkanu studentima. Normalno, prvo ih pozdravlja i predstavlja se. Privlači znatiželjne ispitivačke poglede uvijek prisutne kod upoznavanja. Namjerno se trudi govoriti pomalo strogim, odrešitim glasom. Ukratko definira temu seminara, nastavne ciljeve i općenit način rada na seminaru. I na kraju tog kratkog uvoda zastane, strogo pogleda studente i kaže:
“Ah, da, zaboravila sam! Samo još da kažem za mobitele. Što treba reći o mobitelima?”
“Da, da! Znamo, znamo! Treba ih ugasiti. Već jesmo, naravno!” nastade tihi žamor i komešanje u dvorani.
“Ajde izvadite svoje mobitele! Na stol!” nastavlja neočekivano profesorica zapovjedničkim glasom.”Ajmo, brzo!” E sad nastaje muk u dvorani. Nevjerica. Što ona zapravo hoće od nas? Hoće ih pokupiti? Odložiti na katedru? Pa nismo na ispitu! Većina studenata nije poslušala, gleda s prikrivenim negodovanjem i znatiželjom kamo to vodi. Za mladu generaciju odvajanje od mobitela je vrlo stresno! Tajac u dvorani. Nedamo svoje mobitele! To je naše pribatno vlasništvo! Nakon desetak sekunda lice profesorice se mijenja iz vrlo strogog u vragolasti široki osmijeh.
“A jesam vas! Ma ne! Upalite mobitele! Trebat će nam u učenju!”
U učenju? Mobiteli? Pa to još nismo ni čuli a kamoli doživjeli. Olakšanje, opuštanje, čuđenje, znatiželja. Ajde da i to vidimo!
I sve je počelo naopačke, naglavačke. Radi se novoj metodi poučavanja – razred naglavačke (flipped classroom) i uporabi mobitela kao klikera (BYOD – Bring your own device). Razmišljamo samo onda kad smo suočeni s problemom (We only think when we are confronted with problems – John Dewey). Studenti su iskusili i jako se pohvalno izrazili o ovoj metodi. Naravno, anonimno mobitelom. Oko polovina studenata se izjasnilo da su naučili više i bili više aktivni nego na “standardnom” seminaru. I završno testiranje znanja mobitelom je to potvrdilo. Istodobno je bilo zabavnije i ležernije.
23 svi 2013 | By milan-taradi
Category: Anegdote
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.